Yabancı Dil Öğrenirken ChatGPT’den Yardım Almanın 10 Yolu: Yeni Kelimeler Öğrenin, Sohbet Edin, Alıştırma Yapın…

ChatGPT’yi sanıyoruz duymayan yoktur. Ücretsiz, web üzerinde ve herkes tarafından kullanılabilir. ChatGPT’yi bazı insanlar sadece eğlenmek için kullansa da çalışma ve içerik oluşturma şeklimizi kökten değiştirdi. Makale taslağı hazırlamaktan kod oluşturmaya ve beyin fırtınası yapmaya kadar birçok alanda bize yardımcı oluyor. Peki, ChatGPT ile yabancı dil öğrenimi söz konusu olduğunda da harika bir takım arkadaşı olabileceğini biliyor muydunuz? 

İşte bu içeriğimizde ChatGPT’yi İngilizce dil pratiğiniz için nasıl kullanacağınıza dair fikirleri paylaşacağız. Doğru şekilde kullanıldığında, ChatGPT İngilizce ya da diğer dil pratiklerinizi basitleştirecek, geliştirecek, optimize edecek ve en önemlisi size zaman kazandıracaktır.

ChatGPT’yi eğitmek için kullanılan veri kümesinde İngilizce, İspanyolca gibi dünyada yaygın olarak kullanılan diller geniş bir yer tutuyor.

Bu sebeple Moğolca veya Svahili gibi daha az eğitilen dillere kıyasla, ChatGPT bu dillere daha hakim olma eğilimindedir. Benzer şekilde, modern standart Arapça’da metinleri anlayabiliyor ve oluşturabiliyorken, kelime bilgisi, gramer ve telaffuzda önemli farklılıklar gösteren lehçe varyasyonlarında zorlanabilir.

Başlamadan önce ChatGPT hakkında iki önemli noktaya değinelim:

 1. Yanıtların kalitesi sorularınızın kalitesine bağlı olarak değişecektir. Yanıttan memnun değilseniz aynı soruyu farklı şekillerde sormaya devam etmeyi deneyebilirsiniz. 
 2. ChatGPT’den bir şeyi belirli bir dil yeterlilik seviyesinde yeniden yazmasını talep ederek konuşmanın yabancı dil seviyesini ayarlayabilirsiniz. Örneğin, “Bu ifadeyi basitleştir.”, “Bu metni A2 seviyesi için yeniden yaz.” veya “C2 kelime dağarcığını kullanarak yeniden yaz.” gibi taleplerde bulunabilirsiniz.

ChatGPT ile dil öğrenme yöntemleri: 

 • Temel cümle ve selamlaşmalarla başlayın
 • ChatGPT ile yabancı dilde sohbet edin
 • Dil bilgisi konusunda yardım isteyin
 • Dil öğrenirken kültürü de öğrenin
 • Çevirilerinizde karmaşadan netliğe giderek engellerden kurtulun
 • Kendinden emin metinler oluşturun 
 • Ödev veya projeleriniz için yardım alın
 • Kelime dağarcığınızı zenginleştirin
 • Bol bol alıştırma yapın
 • Yapıcı eleştiri ve teşviklerle öğrenin

Temel cümle ve selamlaşmalarla başlayın.

ChatGPT’den hedef dilinizde basit selamlaşmalar, yaygın ifadeler ve temel kelimeler öğretmesini isteyin. Bu, yakında günlük dilinizin bir parçası olabilecek yeni bir dilde “merhaba” demeyi öğrenmek gibi. Ve en iyi yanı, ChatGPT’nin sabırlı bir eşlikçi oluşu. Hata yapmaktan korkmayın, istediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz.

Konuşma başlatıcı: ChatGPT ile yabancı dilde sohbet edin

İşin en eğlenceli kısımlarından birindeyiz. Hedef dilinizi akıcı bir şekilde konuşan ve günün herhangi bir saatinde sizinle sohbet etmeye hazır bir arkadaş hayal edinin, işte o arkadaşımız artık ChatGPT. Onunla bir sohbet başlatın, soru sorun veya gününüzün nasıl geçtiği hakkında konuşun. Burası hata yapmanın ve onlardan öğrenmenin güvenli bir alanı. Böylece “Ne demek istiyordum?” diyerek sıkışıp kalmaktansa kendinizi rahatça ifade edebilirsiniz.

Dil bilgisi konusunda yardım isteyin

Dil bilgisi, yeni bir dil öğrenmenin en heyecan verici kısmı olmayabilir, ancak ne kadar önemli olduğunu söylememize gerek yok. ChatGPT, karmaşık dil bilgisi kavramlarını kolay anlaşılır bir şekilde açıklayan yardımcınız olabilir. Onunla dil çekimleri veya eril ve dişil isimler arasındakifarklar hakkında bile konuşabilirsiniz. Net ve öz açıklamalarla yanıtlamasını isteyin, istediğinizi alacaksınız.

Ancak bu noktada ChatGPT’nin mükemmel bir dil öğretmeni olmadığını da hatırlatalım. Önerilerini muhakkak farklı kaynaklardan da kontrol etmek gerekiyor. Onu kusursuz profesörünüz olarak değil, dil bilginizi kontrol eden bir arkadaşınız olarak düşünün.

Derinlere dalın: Dil öğrenirken kültürü de öğrenin.

 • (ChatGPT’ye sorulan soru: “İngilizce’de B2 seviyesinde olduğumu göz önünde bulundurarak İngilizlerin çaylarına süt ekleme kültürleri hakkında pratik yapabilmemiz için bir sohbet başlat.”)

Dil teorik temelde bir dizi kelime ve kuraldan oluşmadığından; onu içinde bulunduğu kültür bağlamıyla değerlendirmeliyiz. ChatGPT’yi, öğrenmeyi hedeflediğiniz dilin kültürel nüanslarını ve geleneklerini öğrenmek için de kullanabilirsiniz. Bu, âdeta bir aile yemeğine davet edilmek ve gelenekleri ilk elden öğrenmek gibidir. Bu pratik yaklaşımla dil öğrenme deneyiminizi zenginleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda o dile yönelik kültürel anlayışınızı da artıracaktır.

Mesela ona basit bir senaryo verin (örn., kahve siparişi verme, yol tarifi isteme) ve hedef dilinizde doğal bir sohbetin ortaya çıkmasını izleyin. Kendi yanıtlarınızı eklemek, telaffuz pratiği yapmak ve bazı kültürel detayları anlamak için kullanabilirsiniz. 

Çevirilerinizde karmaşadan netliğe giderek engellerden kurtulun.

Aklınızı karıştıran bir kelime veya cümle hakkında yine ChatGPT’nin kapısını çalabilirsiniz. ChatGPT bunları çevirebilir ve bağlam sağlayarak karışıklığın yerini netliğe bırakabilir. İş bununla da bitmez; ayrıca nüansları ve olasıalternatif anlamları açıklayarak tüm resmi anlamanıza yardımcı olur. Parmaklarınızın ucunda bir tercüman bulmak gibidir.

Yazma sihirbazı: Kendinden emin metinler oluşturun.

 • (ChatGPT’ye sorulan soru: “İngiliz dili ve edebiyatı profesörüme yıl sonu ödevimi gönderdim ancak yanıt alamadım. Ödevimin ona ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek için bir e-posta açıklamasını İngilizce olarak saygılı bir şekilde yazmama yardımcı ol.”)

Hedef dilinizde bir mesaj, e-posta veya günlük yazısı yazarken ChatGPT doğal metinler oluşturmanıza yardımcı olabilir. Taslaklarınızı paylaşın, dil bilgisi, kelime dağarcığı konusunda geri bildirim alın. Yazılı iletişiminizin kolayca akmasını sağlayan bir öğretmeniniz varmış gibi hissedeceksiniz.

Ödev veya projeleriniz için yardım alın

Baş ağrıtan yabancı dil ödevleriniz mi var? ChatGPT, ödevi anlamanıza, fikir üretmenize ve taslak oluşturmanıza yardımcı olabilir. Gece geç saatlere dek sıkışarak ders çalışma anlarınızda “keşke sahip olsaydım!” dediğiniz ödev yardımcınız olarak öğrenmeyi daha az stresli hâle getirebilir. 

Biz hatırlatmamızı yapalım, ödevi komple ChatGPT’ye hazırlatmak yerine takıldığınız yerlerde yardım almak çok daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır 🙂

Kelime hazinesi oluşturucu: Kelime dağarcığınızı zenginleştirin.

Zengin bir kelime hazinesi, kendinizi daha akıcı bir şekilde ifade etmenin anahtarıdır. ChatGPT size her gün yeni kelimeler, deyimler ve ifadeler öğretebilir. ChatGPT’ye hedef dilinizde bir cümle verin ve belirli kelimeleri eş anlamlılarıyla değiştirmesini isteyin. Bu sayede hem bağlamı daha iyi kavrayabilir hem de kelime dağarcığınızı genişleterek kendinizi daha yaratıcı bir şekilde ifade edebilirsiniz.

Şöyle düşünün: Yemek hakkında konuşmak için kelime mi lazım? ChatGPT’ye iştah açıcı sıfat ve isimlerle dolu bir kelime listesi oluşturmasını söyleyebilirsiniz. 

Bol bol alıştırma yapın. 

AI arkadaşımızın hazırladığı testler ve oyunlarla bilgilerimizi sınayabiliriz. ChatGPT’den sizin için boşluk doldurma, çoktan seçmeli gibi türlerde sorular hazırlamasını isteyebilirsiniz. Fakat hatırlatalım, bağlam her şeydir! Bir kelimenin anlamını bilmek tek başına yeterli değil; sözcüklerin bağlamsal kullanımlarını ve kültürel bağlamını öğrenmek, dil öğreniminde kalıcılığı sağlayacaktır. Yeni kelimelerimizi kullanarak cümleler, paragraflar ve hikâyeler yazmasını isteyebiliriz. 

Geri bildirim arkadaşı: ChatGPT’nin dil hatalarınızı bulmasına fırsat verin

 • (ChatGPT’ye sorulan soru: “Bu benim boşluk doldurma ödevim. Bana geri bildirim verir misin?”)

ChatGPT, yapıcı eleştiriler ve teşvikler sunan iyi bir geri bildirim arkadaşı olabilir. Yeni bir dil öğrenmek iniş çıkışlarla dolu bir yolculuktur, ancak destekleyici bir arkadaşın olması büyük fark yaratabilir. ChatGPT, hatalarınızdan ders almanızı sağlayacak ve sizi motive edecektir.

Unutmayın, ChatGPT ile yabancı dil öğrenme sizin için iyi bir destek olabilir, fakat bunlarla yetinmemeliyiz. Dil öğrenme yolculuğunda nüansları yakalamak istiyorsak, bir öğretmenle ya da ana dili olarak o dili konuşan birisiyle iletişime geçmek paha biçilemez. Güvenilir kitaplar, çevrim içi kaynaklar, podcast’ler ve tabii ki ana dili olarak konuşanlarla olan doğrudan sohbetler… Bu kaynaklar, dil öğrenme sürecini zenginleştirerek daha donanımlı bir dil öğrenicisi olmamızı sağlayacaktır.

Kaynaklar: Scribbr, icls.edu, Hadar Shemes

İlginizi çekebilecek diğer yapay zekâ konulu içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x