SON DAKİKA | Eris Varyantında Son Durum Ne? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Endişelendiren Açıklama

SON DAKİKA…

50’den fazla ülkede görülen Covid-19’un Eris varyantı Türkiye’de de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“HASTA SAYISI ARTTI”

Koca, Eris varyantında bulaşıcılığın çok fazla olduğunu; hasta sayısında ise artış olduğunu dile getirdi:

“Bildiğiniz gibi Eris varyantının virülansı yani hasta etme gücü daha düşük fakat bulaşıcılığı daha fazla. Bu dönemde hasta sayısının arttığını söyleyebiliriz. Fakat hastaneye yatış oranları oldukça düşük. Ağır hastalık yapmıyor. Daha hafif seyrediyor. Covid-19 nezle ve grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonuna dönüşmüş durumda. Bu beklediğimiz bir seyirdi. Paniğe gerek yok. Eski dönemi hatırlatan kısıtlama ve kapanmalar söz konusu değil.

Riskli olan kişilerin özellikle kendilerini korumalarını, onların da kalabalık ortamlardan uzak durmasını, illa gerekiyorsa da o durumda maske kullanmalarını öneriyoruz. Yani toplu bir aşılama programına kesinlikle ihtiyaç yok. Fakat bu dönemde grip aşısını önemsiyoruz. Risk gruplarında olup, grip aşıları tanımlanmış olanların bir an önce aşı olmalarını öneriyoruz. Riskli grupta yer alan ve tanımlanmış kişilere grip aşıları ücretsiz olarak yapılmaktadır.”

AŞILAMA OLACAK MI?

Koca, bir gazetecinin, ‘Türkiye’de böyle bir aşılama programı söz konusu olacak mı?’ sorusuna şu yanıtı verdi:

“Bazı ülkelerin aşı baskısı ile örnek olmaya çalıştığına hepimiz şahit oluyoruz. Bazı ülkelerin aşı baskısına boyun eğmesi, bizim de aşı baskısına boyun eğeceğimiz anlamına gelmez. Küresel Covid aşısı baskısına boyun eğmemiz mümkün değil. Türkiye’nin kendi programı var ve birileri istiyor diye aşı programı başlatmayız. Biz kendi programımızı uyguluyoruz ve şu an kesinlikle Covid-19 için yeni bir aşı programı uygulamayı düşünmüyoruz. Bu kadar net.”

ERİS VARYANTINDA SON DURUM NE?

Koca, Eris varyantıyla ilgili son durumun sorulması üzerine hastalığın arttığını dile getirdi. Eris varyantının bulaşıcılığının oldukça yüksek olduğunu dile getiren Koca, “Tüm mutasyonların etkilerini ve değişiklikleri takip ediyoruz. Bu mutasyonlarda bugüne kadar hiçbir zaman virüsün ilk çıktığı dönemdeki hasta yapıcı etkisi yani virülansında artış olmadı. Olan mutasyonlar, hasta yapma gücü daha zayıf olan mutasyonlar. Bu anlamda kesinlikle Eris varyantına yönelik yeni bir tedbir gerekmiyor. Hastalığı artık çok iyi tanıyoruz ve endişe edecek hiçbir durum yok” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x