Russell Brand’e yönelik suçlamalar soruşturuluyor

BBC, Channel 4 ve bir prodüksiyon şirketi, İngiliz komedyen ve aktör Russell Brand’e yönelik suçlamaları soruşturduklarını açıkladı. Brand, 2006-2013 yılları arasında dört kadına tecavüz etmek ya da cinsel saldırıda bulunmakla suçlanıyor. Brand, suçlamaları reddediyor.

48 yaşındaki İngiliz komedyen ve aktöre yönelik iddialar, İngiltere’de Times ve Sunday Times gazeteleriyle, Channel 4 televizyonunda yayımlanan Dispatches programında dile getirildi.

Brand’e yönelik suçlamalar şöyle:

İngiliz komedyen ve aktör ayrıca geçmişte kariyerinde zirvedeyken iş yerinde sık sık; soyunmak, cinsel sözler söylemek ve agresif davranmak dahil bir dizi uygunsuz hareketle de suçlanıyor.

BBC’ye konuşan Los Angeles Emniyet Müdürlüğü’nden bir sözcü, Brand ya da onu suçlayanlardan biri ile ilgili bir dosyanın kendilerine iletilmediğini söyledi.

Londra Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada da, medyadaki Brand’e yönelik bir dizi cinsel saldırı suçlamasıyla ilgili haberlerin bilindiği ancak kuruma, kurban olduğu iddia edilen kişilerden İngiliz komedyen ve aktörle ilgili herhangi bir şikayet iletilmediği belirtildi.

Russell Brand, 2006-2008 yılları arasında BBC’de çeşitli radyo programları sunmuştu. BBC, Brand’le ilgili suçlamaları incelediğini açıkladı. Brand’in geçmişte program sunduğu Channel 4 televizyonu, suçlamalarla ilgili iç soruşturma başlattığını duyurdu. Brand’in sunduğu bazı programların yapım şirketi Endemol da, İngiliz komedyen ve aktörle ilgili iddialarla ilgili olarak “acil” iç soruşturma başlattığını açıkladı.

Pazar günü BBC’ye konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Brand’e yönelik suçlamaları sonrası, eğlence sektörünün yanıtlaması gereken sorular olduğunu söyledi.

İngiltere’de, Avam Kamarası Medya Komitesi Başkanı Dame Caroline Dinenagede de, “Başta kamu yayıncılarımız olmak üzere, medyanın iddialara yanıtlarını yakından takip edeceğiz. İddiaların sektör kültürüne dair ortaya çıkardığı sorulara da bakacağız” dedi.

Brand ise YouTube’da yayımladığı bir videoyla kendisine yöneltilen suçlamaları reddetmiş ve tüm ilişkilerinin “daima rızaya dayalı olduğunu” söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x