Mahkeme iptal etmişti: Bakanlık, Zori Çayı’nda HES’e tekrar onay verdi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 2014 yılında Diyarbakır’ın Kulp ile Batman’ın Sason ilçeleri arasında Zori Çayı üzerinde yapılması için çalışmalara başladığı HES hakkında, köylülerin dava açması ile 2022 yılında iptal kararı verilmişti.

Çermik Gazetesi’nden Özgür Ayaydın’ın haberine göre idare mahkemelerinin verdiği iptal kararına rağmen Bakanlık bugün olumlu ÇED raporunu yeniden askıya çıkarttı. Diyarbakır Valiliği’nin internet sitesinde, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü – ÇED Olumlu Kararının Askıda İlan Edilmesi Hk” başlığı ile yayımlanan ilanda süreç anlatıldı.

‘7 KÖYÜ ETKİLEYECEK’

Adı Metin HES (Kayser Barajı) olan barajın, Zori Çayı çevresindeki 7 köyü etkilediği belirtildi. Bahse konu projeye Bakanlıkça 2014 yılında “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” raporu verildiği belirtilen ilanda, kamulaştırma çalışmaları devam ederken 2021 yılında, “ÇED Olumlu Kararı” nın iptali istemi ile dava açıldığı ifade edildi.

İlanda şöyle denildi:

“Diyarbakır 3. İdare Mahkemesi tarafından bilirkişi görevlendirmesi yapılmış ve bilirkişi raporu 01.04.2022 tarihinde Diyarbakır 3. İdare Mahkemesine sunulmuştur. Bilirkişi raporu sonrasında Diyarbakır 3. İdare Mahkemesi bilirkişi raporu tespitlerini dayanak göstererek “ÇED Olumlu Kararı”nın iptali yönünde karar vermiştir. Ayrıca ÇED Olumlu Kararının yürütülmesinin durdurulması ve iptali talebiyle bakanlığımız aleyhine, Diyarbakır 3. İdare Mahkemesinde görülen başka davada ise, yapılan inceleme ve değerlendirme neticesinde; 31 Mart 2023’de ‘dava konusu işlemin iptaline’ karar verilmiştir.”

MAHKEMENİN İPTAL ETTİĞİ PROJEYE BİR ONAY DAHA

İlanda mahkemenin bu kararından sonra projeye ait tüm faaliyetlerin durdurulması ve dava konusu işlemin iptaline yönelik tüm işlemlerin yerine getirilmesi için Kulp Kaymakamlığı’na 14 Nisan 2023’de yazı verildiği belirtildi.

İlan’ın son kısmında ise, mahkemelerin kararlarına rağmen aynı projeye bir kez daha onay verildiği ve halkın görüş ve önerilerinin alınması için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nde askıya çıkarıldığı belirtildi.

‘YENİDEN DAVA AÇACAĞIZ’

Köylüler adına Diyarbakır 3. İdare Mahkemesi’nde dava açan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Milletvekili Serhat Eren, 2014’te verilen olumlu ÇED raporlarını Diyarbakır ve Batman’da açtıkları davalar ile geçen yıl iptal ettiklerini söyledi. Eren, “Mahkeme kararını tanımıyorlar. Mahkeme verdiği kararda, arada yapılacak olan HES’in doğayı tahrip edeceğini, insanların temel yaşam kaynaklarını sonlandıracağını belirtmişti. Biz yeniden dava açacağız” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x