İsrail’den Hamas itirafı: Gazze’nin kuzeyinde gücünü koruyor, güneyde de yenilme ihtimali düşük

Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, Hamas Hareketi’nin Gazze Şeridi’nin kuzeyinde gücünü koruduğunu, güneyde de yenilme ihtimalinin düşük olduğunu ifade etti.

“HAMAS GAZZE’NİN KUZEYİNDE GÜCÜNÜ KORUYOR”

Ehud Barak’ın Başbakan Binyamin Netanyahu ve Gazze’deki gelişmelere ilişkin düşüncelerini kaleme aldığı makalesi Haaretz gazetesinde yayımlandı. İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyinde büyük kazanımlar elde ettiğini ancak yaklaşık 2 aylık savaşın ardından keskin bir yol ayrımına yaklaşıldığını kaydeden Barak, “Hamas’ın, Gazze Şeridi’nin güneyinde yenilme ihtimali düşük. Üstelik kuzeyde gücünü henüz koruyor.” ifadelerini kullandı.

“SAVAŞA ULUSLARARASI DESTEK HIZLA TÜKENİYOR”

“Bu işin gerçekleşmesi, aylar belki daha fazla zaman alacaktır” değerlendirmesi yapan Barak, dış baskılara rağmen Hamas’ın askeri ve yönetim becerilerini yok etme görevinin tamamlanması gerektiğini savundu. Eski Başbakan Barak, “Savaşa uluslararası destek hızla tükeniyor. ABD de dahil kapalı kapılar ardında üst üste biriken endişeler artabilir.” sözleriyle uluslararası kamuoyunda İsrail’e desteğin gün geçtikçe azaldığı değerlendirmelerine katıldığını ifade etti.

“KESKİN BİR YOL AYRIMINA YAKLAŞTIK”

“NETANYAHU GERÇEKTEN BU GÖREVİ YÜRÜTECEK DÜZEYDE Mİ?”

Barak, Netanyahu’ya ilişkin değerlendirmelerinde şu ifadelere yer verdi; “Netanyahu’nun savaşı yönetme başarısızlığının sebebi, savaş sonrası için net pozisyon ve vizyon içeren bir plan olmadan zafere ulaşılamayacağını inkar etmesi. Böyle bir vizyona sahip olmak, ilgili kritik unsurları tanımlamanıza ve zamanı geldiğinde işlevli olmaları için bugün onlarla nasıl çalışacağınızı belirlemenize imkan tanır. Kesin olan şey, bugün Netanyahu’yu tanıyan ve izleyen herkesin kafasında onun bu kadar karmaşık bir hamleyi yürütmeye ehil olup olmadığı konusunda ciddi şüpheleri olduğudur. Destekçilerinin de bir an durup düşünmesi gerekiyor; Netanyahu gerçekten bu görevi yürütecek düzeyde mi?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x