Gazeteci Timur Soykan, Yeni Şafak’ın Manşetine Tepki Gösterdi: “Saf Kötülük”

Yeni Şafak, tutuklanan psikayatrist Süleyman Salih Zoroğlu davası üzerinden, hiçbir alakası olmamasına rağmen İsmailağa Cemaati’nin önde gelenlerinden olan Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’ya yıllarca uygulanan istismarı aklamaya çalıştı. İki habere de imza atan gazeteci Timur Soykan, Yeni Şafak’ın manşetini ‘saf kötülük’ olarak yorumladı.

FETÖ davasından tutuklanan ve bir süre cezaevinde kalan Prof. Dr. Süleyman Salih Zoroğlu, küçük çocuklara ve ailelerine tedavi adı altında yıllarca zülüm etmişti.

Hükümete yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak, Prof. Dr. Süleyman Salih Zoroğlu’nun çocuklara ilaç etkisinde ailesine cinsel istismar iftirası attırmasını, geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan İsmailağa Cemaati’ndeki skandalını örtbas etmek için kullandı.

Hatırlanacağı gibi, İsmailağa Cemaati’nin önde gelenlerinden olan ve Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G., babasının kendisini 6 yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını anlatarak şikâyetçi olmuştu.

Gündemi sarsan olay sonrasında Yusuf Ziya Gümüşel ve 6 yaşındaki çocukla evlenen müridi Kadir İstekli tutuklanmıştı.

İki habere de imza atan Timur Soykan, Yeni Şafak’ın yapmaya çalıştığı şeyi ‘saf kötülük’ olarak yorumladı ve iki dosya arasından hiçbir benzerlik olmadığını söyledi.

“Saf kötülük nedir denildiğinde aklıma hep bu manşet de gelecek. Tarikat şeyhini korumak için çocuğa cinsel istismarı savunacak kadar kötüler. Çok çok istisnai, dünyada örneği olmayan Prof. Zoroğlu vakası ile H.K.G’nin cinsel istismarını örtmek istiyorlar.”

“Prof. Zoroğlu vakası ile H.K.G. olayının uzaktan yakından ilgisi yok. Prof. Zoroğlu vakasında çocuklar, cinsel istismara uğramadıklarını söylüyor. Zoroğlu, ‘Çoklu kişilik bozukluğu’ teşhisi koyup, ‘İçinizdeki diğer kişilikler hatırlamanızı engelliyor’ diyor. Zoroğlu, çocuklara halüsinasyon ve bilinçte bölünmeye neden olan, telkine açık hale getiren ketamin ilacı veriyor. Bu ilacın çocuklara verilmesi yasak. İlacın etkisi, telkin ve baskıyla çocukları cinsel istismara uğradıklarına ikna ettiği öne sürülüyor.”

“Şimdi siyasal İslamcılar, H.K.G. bir psikiyatriste gitti diye Zoroğlu vakasından faydalanmak istiyor. H.K.G’nin çok aykırı bir örnek olan Prof. Salih Zoroğlu ile hiçbir teması yok. Ayrıca H.K.G.’nin cinsel istismara uğradığına dair çok sayıda delil var. H.K.G. 6 yaşındayken 29 yaşındaki tarikat mensubu Kadir İstekli ile evlendirilmesinden sonra başlayan cinsel istismarı detaylarıyla anlattı. Zoroğlu gibi aykırı bir vaka cinsel istismar vakalarında çocuğun, kadının beyanının esas alınmasına karşı bir argümana dönüştürülemez.”

“H.K.G., Kadir İstekli ile ses kaydını savcılığa verdi. Kadir İstekli kayıtta H.K.G ile 6 yaşında evlendiklerini ve cinsel istismarın başladığını itiraf ediyor. Nikahlarını şeyhin kıydığını anlatıyor. H.K.G. ile 6 yaşındayken diğer müritlerin de evlenmek istediğini söylüyor. H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirildiğini inkar eden ağabeyinin Hiranur Vakfı’nın etkinliğinde çocuk yaşta evliliği savunduğu konuşmanın kayıtlar bile ortaya çıktı. H.K.G. aynı zamanda Kadir İstekli ile henüz 7-8 yaşındayken çekilmiş fotoğrafları savcılığa verdi.”

“Bu tarikatlarda bir müridin çocuğa böyle yaklaşamayacağını herkes bilir. Ayrıca H.K.G. 14 yaşındayken doktora götürüldüğünde cinsel istismar ortaya çıktı. Kemik yaşı tespiti için hastanedeki teste H.K.G. yerine 21 yaşında bir kadının sokulduğu tespit edildi. Daha pek çok delil var. Ama Yeni Şafak, Akit ve tarikatlar, şeyhi kurtarmak için uğraşıyorlar. Bunun için cinsel istismara uğramış bir kız çocuğunu ezmekten utanmıyorlar. Bu kötülüğü, ahlaksızlığı, toplumsal çürümeyi tarif edecek kelime yok.”

“Şunu eklemeliyim: Prof. Zoroğlu olayından dolayı bana saldıran FETÖ’cülerin, Hiranur Vakfı. Yeni Şafak, Akit gibi sapkın zihniyetlerden farkı yok. Onlar da bu ülkenin cinsel istismar sorununu kendi çıkarları için istismar edecek kadar aşağılık. Böyle bir bataklık işte.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x