Bakan Işıkhan: Her yerde iş var, yeter ki çalışma azmi olsun

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan çalışmayan emeklilere yapılacak tek seferlik ödemeden işsizliğe, ev kadınlarına emeklilik hakkından EYT’de son duruma kadar birçok konuda soruları yanıtladı.

TRT Haber yayınına katılan Işıkhan işsizlik rakamlarının son 9,5 yılın en düşük seviyesinde olduğunu söyledi.

Ev kadınlarına emeklilik hakkına ilişkin projeyi de anlatan bakan Işıkhan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

– 5 bin lira tek seferlik ödeme, çalışmayan emekliler için geçerli olacak. Kasım ayının ilk yarısında bu ödemeyi yapacağız. Yasal süreç için yarın adım atılacak.

Bakan olarak, emeklileri sadece mali yönden değil sosyal yönden de destekleyeceğimiz projelere adım atmak istiyoruz.

Bazı protokoller yapacağız yerel yönetimlerle; kamu yararına çalışma programı dediğimiz, park ve bahçelerde çalıştırılması, kültür sanat etkinliklerinde daha indirimli yararlanmaları konusunda.

Bizler uzun yıllar çalışıyoruz, milletimizin kalkınması noktasında herkesin bir çabası var. Emekli hazırlık programlarında biz daha sağlıklı yaşlanmaları için, emekliliği yaklaşmış olan personelimizi alacağız eğitimlerde bulunacağız.

– Bizim temel hedefimiz, işsizlikle mücadele. 9,5 yıl öncesine kadar en düşük işsizlik rakamına ulaştık.

– Orta Vadeli Program hedeflerimize yavaş yavaş ulaşıyoruz.

– Temel hedefimiz istihdamıımzı güçlendirmek. İŞKUR’umuzun çok önemli çalışmaları söz konusu. 10 işverenimizin 7’sine İŞKUR aracılığı ile personeli kendisine kazandırıyor.

– Ev kadınlarına emeklilik için çalışmalarımıza başladık, 5 yıllık dönem içinde bunu hayata geçireceğiz. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında 3’de 1’lik prim desteğini devletimiz ödeyecek.

– Gençlerimiz muhakkak istihdama katılsın. İşin büyüğü küçüğü yoktur. Bir an evvel çalışma hayatına girmemiz lazım. En azından sosyal güvenlik ve sosyal sigorta hakkını elde ediyorsunuz. Emeklilik bir sonuçtur.

– İş var. Her yerde iş var yeter ki gençlerimiz, kadınlarımız çalışma azminde bulunsun.

– (EYT) Başvuru anından itibaren hak kaybı olmuyor. 120 bine yakın dosya haricinde hepsi tamamlandı.

– 11 sendikamızla sözleşme imzaladık. Maaş anlamında da Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na götürülmesi söz konusu oldu. Sonuçta da bizim önerdiğimiz rakam kabul edildi.

Ocak ayında birtakım iyileştirilmelerin yapılacağını söyledim, maaşlarına da yüzde 50’ye yakın bir artış olacağını ön görüyoruz.

– Prim gün sayısının 7 bin 200 güne düşürülmesi bizim için önemli sözlerden biri, 9 bin yerine 7 bin 200 ödeyerek BAĞ-KUR’lulara 5 yıl öncesinde emekli olma hakkı tanıyoruz. Bu konuda temel değişkenlerimiz, standartlarımız olacak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bütçe disiplini doğrultusunda bu hedefimizi de gerçekleştireceğiz. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x