AB’den Türkiye’ye tepki: Göçmen başına Erdoğan’a 4.7 milyon euro ödedik

Avrupa Birliği, dünyanın her yanından ve özellikle Doğu Avrupa üzerinden gelen göçmen krizi ile boğuşurken, Türkiye ile yapılan 2016 tarihli “Geri Kabul Anlaşması” ve “Göçmenlerin Türkiye’de tutulması” şartlarının yerine getirilmediğini belirtti.

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, “2016’tdan beri Türkiye’ye yaklaşık 10 milyar Euro aktarıldı. Ancak Türkiye halen, Yunanistan’a ülkesi üzerinden kaçak geçenleri geri almamakta ısrar ediyor” denildi.

MÜLTECİ BAŞINA 4.7 MİLYON EURO ÖDENMİŞ

Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden bu yana Türkiye’nin sadece 2140 kaçak göçmeni geri aldığı belirtilirken, Bild Gazetesi, bu şekilde AB’nin bu hesapla her bir geri alınan göçmen başına Türkiye’ye 4.7 milyon Euro ödediğini yazdı.

Almanya Başbakanı Merkel ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da görüşüp anlaştığı gibi, AB ile imzalanan bu anlaşma, “Bire-Bir Kuralı”nı getiriyordu. Yani, AB sınır dışı ettiği her Suriyeli göçmen başına Türkiye’den bir göçmen alıyordu.

AB, bu yılın şubat sonu itibariyle 37.397 Suriyeli’yi Türkiye’den aldı. Ancak Türkiye’nin 2020’den beri özellikle Yunanistan’a geçenleri geri almayı reddettiği ve konuyla ilgili ilerleme de sağlanamadığı belirtildi.

AB’nin bu anlaşma ile amacı, insan kaçakçılığının önünü kesmekti. Ancak bu gerçekleşmedi, tersine kaçak göç arttı ve AB’ye yığılmalar başladı.

BİR YILDA 51 BİN 720 KAÇAK

Bu arada, Türkiye üzerinden Yunanistan, İtalya, Bulgaristan ve Güney Kıbrıs’a kaçak girişler de artarak sürüyor. Sadece 2022’de 51.720 kaçak girişin olduğu, bunun da bir önceki yıla göre yüzde 50’lik artış anlamına geldiği belirtildi.

Yunanistan’a kaçak göçü ise bir yılda yüzde 209 arttı ve 15.582 oldu. Doğu Avrupa üzerinden Almanya’ya kaçak girişler ise her geçen gün artıyor. Kaçaklarda ilk sırayı Suriyeliler, ikinci sırayı Türkler alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x